(grčki: xeros – suv, graphein – pisati; elektrofotografija)
Elektrostatički postupak umnožavanja pri kojem se original snima na ploču na koju je nanesen sloj nekog poluprovodnika (selen i drugo).
Pri projekciji na ploči nastaje za kratko vreme elektrostatička slika iz privlačnih i odbojnih delova. Ako se ploča zatim napraši negativno naelektrisanim prahom boje („toner“), boja će se zadržati samo na privlačnim delovima. Stavi li se sada na ploču negativno naelektrisan tabak hartije, on će privući prah boje u tolikoj meri u kolikoj će ga selen osloboditi. Zagrejavanjem prah boje koji se zadržao na papiru ostaje na njemu zatopljen. Ovaj način umnožavanja, koji se odvija bez štampanja i suvim postupkom (nazvan i „suva štampa“).
Razvio ga je tridesetih godina u Sjedinjenim Američkim Državama Čester Karlson. Njime se može štampati skoro na svim vrstama materijala (papiru, plastici – čak i na pomorandžama).
Danas je najčešće koristi za fotokopiranje i za kancelarijsko štampanje dokumenata. Prvi takav aparat za široku potrošnju je Kseroks 914 (Xerox 914) koji je napravila današnja kompanija Xerox.