Čelična štampa i alati koji se koriste
Čelična štampa je vrsta štampe koja koristi princip duboke štampe. Specijalna vrsta boja se nanosi na graviranu čeličnu ploču, a štampanje se obavlja pomoću ručnih presa ili cilindričnih mašina za čeličnu štampu.
Ovom tehnikom duboke štampe izrađuju se koverte, podsetnice, memorandumi itd.
Čelični rez
Čelični rez je ručni postupak duboke štampe koji je zamenio bakrorez pri štampanju velikih tiraža. Žarenjem se oko 13 mm debela uglačana čelična ploča omekšava, tako da se lako – skoro kao bakarna ploča – može da obrađuje. Crtež se na ploči gravira dletom ili se, kao kod bakropisa, nagriza. Sa mašinom za graviranje linija, koja se upotrebljava i za gijoširanje, mogu da se graviraju površine sa ravnomernim tonskim prelazima. Posle otvrdnjavanja ploča se može štampati. Štampanje se vrši na masivno građenim presama za čeličnu štampu.
Oko 1818. godine je Amerikanac Perkins upotrebio čelične ploče za štampanje vrednosnih papira (up. štampa novčanica). Od tog vremena je čelični rez – sve do pronalaska autotipije – pretežno korišćen za štampanje ilustrovanih knjiga i prospekata u visokim tiražima. Danas se još, uglavnom, upotrebljava samo za štampanje potpisa (parafa), posetnica ili zaglavlja na pismima.
Čelična njihalica
Čelični nož sličan lopatici sa zaobljenim rubom, koji se upotrebljava pri i/radi bakroreza struganjem (‘meco-tinta’). Kako je zaobljena površina ruba fino izbrazdana, pokretanjem njihalice oštri zupci ivice se utiskuju u bakarnu ploču.
Čelična glačalica
Alatka koja se upotrebljava prilikom izrade u dubokoj štampi. Sa glatkim vrhom glačalice, koja je u obliku lopatice, mogu se rezana (bakrorez) ili nagrižena mesta (bakropis i druge vrste radiranja) koja treba da se koriguju, ponovo zatvoriti (‘uglačati’, ‘polirati’). Čelična glačalica se upotrebljava i pri izradi bakroreza struganjem.
Gijoširanje
Gijoširanje je postupak kojim se izrađuju komplikovani ornamenti raznih oblika, sastavljeni od talasastih i kružnih linija, namenjeni kvalitetnijim grafičkim radovima. Štampaju se na novčanicama, vrednosnicama ili čekovima kao zaštita od falsifikovanja.
Izrađuju se na mašinama za graviranje (gijošmašine). Pri ovom postupku gravirna igla prolazi kroz šablon i gravira metalnu ili kamenu štamparsku ploču. Osim obog postupka postoji i fotomehanički postupak gijoširanja.