Bakroštampa je vrsta duboke štampe kod koje je štamparska forma izrađena od bakra. Obuhvata bakrorez, bakropis i heliogravuru. Ne postoji tačan podatak kada se ova vrsta duboke štampe pojavila, ali se smatra da su mu prethodili nelo-postupci starih zlatarskih majstora, koji su ga izvodili graviranjem na nakitu. Izumeo je Karel Klič 1878
Vrste bakroštampe
Postoji nekoliko vrsta bakroštampe:
Autotipijska – postupak kod koga se izrađuju štamparske forme sa rasterskim tačkicama iste dubine, ali različite veličine, što znači da je količina boje regulisana veličinom rasterske tačke. Autotipijska bakroštampa koristi se za reprodukovanje višetonskih originala.
Cilindarska – kao nosilac štamparske forme služi bakarni cilindar.
Linijska – Za ovu vrstu štampe upotrebljavju se uljane boje. Kod linijske bakroštampe primenjuje se ručno gravirana forma. Ova vrsta duboke štampe koristi se za štampanje novčanica i drugih vrednosnih papira.
Rasterska – pogodna je za reprodukovanje višetonskih originala. Raster ima za cilj da podeli površinu slike na brojne sitne kvadratiće, koji će kasnije na bakarnom cilindru obrazovati sićušna rasterska udubljenja jednake veličine, ali različite dubine.
Rotaciona – reč je o najsavremenijem obliku duboke štampe, prvenstveno je namenjena za štampu ilustrovanih časopisa.
Višebojna
Trobojna – višebojna štampa kojom se svi tonovi boja reprodukuju štampom tri primarne boje.
Bakroštampa sa ploče – rasterska bakroštampa kod koje kao nosilac štamparske forme služi tanka bakarna ploča nategnuta na temeljni cilindar.
U novije vreme uvedeni su novi postupci za izradu štamparske forme za Bakroštampu. Tako je engleska firma Crosfield Electronics – danas Fujifilm Holdings Corporation, izradila uređaj za lasersko graviranje cilindra za duboku štampu. Uređaj koristi laserski snop velikog intenziteta (laser sa CO2) koji sa površine cilindra isparava sloj epoksidne smole. Prednost ovakvog načina izrade je u velikoj produktivnosti.