(od lat. densus-gust + grč. metron-mera)
Denzitometar je uređaj koji se koristi za kontrolu kvaliteta štampe merenjem intenziteta boje na kontrolnim klinovima odštampanog tabaka, a denzitometrijom se naziva postupak merenja gustoće zacrnjenja na neprozirnoj podlozi.
Na osnovu dobijenih informacija, denzitometar izračunava optičku gustoću izraženu u obliku logaritamskih vednosti. Optička gustoća matematički se definiše kao logaritamska vrednost neprozirnosti, ona je stepen do koga materijali apsorbuju svetlo. Što je više svetla apsorbovano optička gustoća je veća. Za razliku od spektrofotometara, denzitometri nemaju definisani izvor svetla. Pri merenju boja koristi filtere komplementarne bojama čije se gustoće mere.
Denzitometar se sastoji od izvora svetla, fotoosetljivog receptora i mernog uređaja.
Postoji nekoliko vrsta denzitometara:
- transmisioni –meri zacrnjenje na transparetnoj podlozi
- refleksivni – meri zacrnjenje na neprozirnoj podlozi
- univerzalni
- mikrodenzitometri
Spektrofotometar
Spektrofotometar je uređaj koji meri promene u refleksiji, transmisiji ili zračenju, u intervalima, duž talasnih dužina vidljivog dela spektra. Kao rezultat merenja faktora refleksije u pojedinim talasnim intervalima dobija se spektrofotometrijska kriva.
U grafičkoj industriji najčešće se koriste spektrofotometrijske krive u talasnom području od 350 nm do 750 nm. Rad uređaja temelji se na rastavljanju belog svetla na pojedinačne talasne dužine pomoću monokromatora.
Kao monokromator koristi se prizma ili optička rešetka. Pojedinačnim talasnim dužinama izdvojenim monokromatorom, osvetljava se ispitivani uzorak boje i beli standard. Reflektovano svetlo dolazi do fotoćelije, koja ih pretvara u električne impulse. Impulsi se dalje preračunavaju tako da se na skali mogu očitati faktor transmisije, pri određenoj talasnoj dužini, u odnosu na beli standard. Kao grafički prikaz merenja dobije se spektrofotometrijska kriva.